Optimal Basınç Ayarı

Optimal Basınç Ayarı

Kompresörün genel verimliliğini etkileyen birçok faktör vardır. Kaliteli ve güvenilir malzeme kullanmanın yanı sıra, basınç optimizasyonu kompresörün genel verimliliğini oluşturan en temel uygulamadır. Kompresörlerimizde basınç optimizasyonu iki ana unsura dayanmaktadır; 

Tüm kompresörlerimizde standart uygulama olarak kullandığımız hava emiş kılavuz vanası (IGV), açısal olarak hareket edebilen kanatçıkları sayesinde emilen havanın miktarını ve akışını kontrol ederek oluşabilecek basınç kayıplarını ve enerji tüketimini optimize eder. IGV kullanımı, kelebek vana gibi diğer basit vana kullanımlarına göre yaklaşık %7 oranında enerji tasarrufu sağlar. Yıllık enerji tüketimleri düşünüldüğünde bu oran çok ciddi bir orandır.  

Emiş Sıcaklık Seçimi

IHI DALGAKIRAN Turbo Kompresörleri, ortam sıcaklığının 35 °C ve bağıl nemin %80 olduğu yaz koşullarına göre tasarlanmıştır. Ortam sıcaklığını ve bağıl nemini düşürmek beraberinde kompresörün ihtiyaç duyduğu güç oranını da düşürecektir. Sonuç olarak, dışarıdan harici soğuk hava kullanımı kompresörün anlık verimliliğini arttırıp enerji tasarrufu sağlayacaktır.